poniedziałek, 19 kwietnia 2021r. Imienieny Adolfa i Tymona

Strona główna separator separator Prognoza zagrożeń drogowych – informacja o niebezpiecznych zjawiskach dla kierowców

„Na drodze z IMGW-PIB” – Prognoza zagrożeń drogowych to najnowszy produkt informacyjny IMGW-PIB. Instytut po raz kolejny wychodzi z inicjatywą dla wszystkich Polaków zapewniając pełną osłonę meteorologiczną na drogach opracowywaną przez swoich synoptyków. Tym razem z serwisem zagrożeń na drogach.

Po uruchomieniu nowoczesnego serwisu meteorologiczno-hydrologicznego z mapami radarowymi, satelitarnymi, wdrożeniu aplikacji mobilnej przyszedł czas na produkt dla kierowców i serwis prognoz zagrożeń drogowych – „Na drodze” link: https://bit.ly/3aE89Wy

Pod adresem https://meteo.imgw.pl/dyn/ należy wybrać opcję: Prognoza zagrożeń drogowych. Pokazuje ona odcinki autostrad, dróg ekspresowych oraz dróg krajowych, na których spodziewane jest wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteo. Prognoza opracowywana jest raz na dobę na okres 96 godzin (4 dni).

„Prognoza zagrożeń drogowych informuje o możliwości wystąpienia zjawisk najbardziej uciążliwych dla kierowców: silnym wietrze, mrozie, zawiejach i zamieciach śnieżnych, oblodzeniu, opadach marznących, gęstej mgle, burzach, intensywnych opadach – deszczu i śniegu,” wyjaśnia Agnieszka Harasimowicz, Dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju.

Kolor danego odcinka drogi oznacza stopień zagrożenia wybranym zjawiskiem meteorologicznym:

• Żółty: wystąpienie na drodze niebezpiecznego zjawiska pogodowego o 1° zagrożenia
  • Pomarańczowy: wystąpienie na drodze niebezpiecznego zjawiska pogodowego o 2° zagrożenia
  • Czerwony: wystąpienie na drodze niebezpiecznego zjawiska pogodowego o najwyższym, 3° zagrożenia

Apelujemy o monitorowanie warunków drogowych i zapoznanie się z naszymi prognozami przed planowaniem podróży. Szerokiej i bezpiecznej drogi #IMGW